Najpierw w Wuhan w Chinach, a potem w kilku innych państwach azjatyckich i USA oraz we Francji pojawił się dotąd nieznany i potencjalnie niebezpieczny wirus wywołujący zagrażającą życiu chorobę układu oddechowego. Władze Chin oficjalnie potwierdziły 41 ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa. Rzecznik GIS w Polsce, zabierając głos w sprawie wirusa, zapewnia: nie ma powodów do paniki

Według danych, podał Główny Inspektorat Sanitarny, na świecie (głównie w Chinach) odnotowano już co najmniej 448 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zwanym przez fachowców "2019-nCoV", a przez media "koronawirusem z Wuhan" (od miasta, w którym go po raz pierwszy wykryto). Ponadto, władze chińskie ogłosiły, że 41 spośród zakażonych nowym wirusem osób zmarło. 

Co to są koronawirusy?

To grupa wirusów znanych z wywoływania infekcji układu oddechowego, w tym zarówno powszechnie występujących przeziębień, jak też rzadszych i groźniejszych infekcji, jak. np. SARS czy MERS. 

Eksperci informują, że objawy zakażenia nowym koronawirusem są zbliżone do ciężkiej grypy albo zapalenia płuc. Mogą to więc być m.in: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. 

Główny Inspektor Sanitarny po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych ws. nowego koronawirusa wydał komunikat, w którym zaleca się osobom powracającym z Chin (zwłaszcza z miasta Wuhan), u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłaszanie się do izby przyjęć oddziałów zakaźnych i poinformowanie o odbytej podróży. Odradza również podróżowanie do krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

W związku z ryzykiem rozwoju epidemii wywołanej przez nowego wirusa międzynarodowi eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń: 

 • Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol, 
 • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce, 
 • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą, 
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach, 
 • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem, 
 • Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów, 
 • Zaszczep się przeciw grypie, 
 • Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk. 

Co wiemy o nowym koronawirusie

 • Poza Chinami, przypadki nowego koronawirusa wykryto w: Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, USA, Arabii Saudyjskiej, a dwa przypadki odkryto w Wietnamie. Pojawiły się także pierwsze przypadki choroby w Europie - trzy osoby we Francji.
 • Nadal nie wiadomo, skąd wywodzi się nowy wirus. Najnowsze podejrzenie jest takie, że może pochodzić od węży (piszący o tym „Journal of Medical Virology” zaznacza, że są to dopiero wstępne badania). Inne hipotezy wskazują, że mógł przejść na człowieka ze szczurów czy borsuków. 
 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na razie nie podjęła decyzji o ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego na całym świecie.

Vik/jw, zdrowie.pap.pl