Rok 2020 wiąże się ze zmianami finansowymi Polaków. Przede wszystkim przełomowa okazuje się ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z nią, przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika, nie będzie się uwzględniać dodatku za staż pracy. W związku z tym starsi pracownicy zarobią więcej. Wysokość płacy minimalnej w 2020 r. wzrośnie do 2600 zł brutto. Zmianie ulegnie także minimalna stawka godzinowa. W 2020 roku będzie to 17 zł. Pracownik otrzyma „na rękę” 1878 zł. W 2019 roku najniższa krajowa wynosiła 2250 zł brutto.

Podwyżki w 2020 roku

Zmiany dotyczą też „trzynastek” dla emerytów. W RMF FM premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie będzie opóźnień w ich wypłacie. Dodał, że mogą się pojawić na kontach nawet wcześniej. „W zeszłym roku była w maju, planujemy na maj albo na kwiecień - to jeszcze zdecydujemy o tym. W marcu jest waloryzacja i tam będzie również element waloryzacji kwotowej” 

W 2020 roku wzrasta również zasiłek pielęgnacyjny. Będzie wynosił 1830 zł netto. W 2019 roku było to 1583 zł netto.

Wzrost cen w 2020 roku – na co będziemy wydawać więcej pieniędzy? 


Wraz z podwyżkami i finansowymi korzyściami, wzrosną ceny różnych usług i produktów. Przede wszystkim większe wydatki poniesiemy w związku z alkoholem i słodyczami. Podwyżki to pomysł Ministerstwa Zdrowia, które się stara przekonać Polaków do zdrowego trybu życia. Nowe podatki mają wnieść do budżetu NFZ około trzy miliardy złotych. Trzeba też wspomnieć o podwyżkach cen papierosów. Sejm uchwalił rządową nowelizację ustawy o podatku akcyzowym nie tylko na trunki procentowe. Obejmuje ona także 10-proc. na wyroby tytoniowe. 

Portal businessinsider.com.pl prezentuje także podwyżki podstawowych artykułów spożywczych i przemysłowych. Wygląda to następująco: 

- czekolada (100 g) - wzrost o około 30 gr

- chleb - wzrost o około 30 gr

- mleko (1 l) - wzrost o około 20 gr

- jajka (10 sztuk) wzrost o około 40 gr

- szynka (1 kg) - wzrost o około 1,3 zł

- ser żółty (kg) - wzrost o około 1,3 zł

- wieprzowina (1 kg)- wzrost o około 1 zł

- drób (1 kg) - wzrost o 50 gr

- papier toaletowy (8 szt.) - wzrost o około 70 gr.

Zmianom ulegną prawdopodobnie również ceny owoców, warzyw, a nawet węgla.