Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczną się w Oleśnicy już w sobotę 10 listopada. W programie obchodów znalazły się koncerty, wydarzenia artystyczne i uroczystości formalne z udziałem służb mundurowych.

Wydarzenia w sobotę 10 listopada.
W ten dzień zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny pt. „W drodze do Niepodległości” ukazujący długą i krętą drogę walki o niepodległość państwową i zachowanie bytu narodowego oraz tradycyjnie na Biesiadę Patriotyczną, w czasie której wszyscy uczestnicy będą śpiewać piosenki patriotyczne, wojskowe i wolnościowe. Każdy uczestnik otrzyma wydany specjalnie z okazji Jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości śpiewnik przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Oleśnicy.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Obchody przygotowali: chór Iunctus, chór OUTW Canorus, uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnicy, Szkoła Muzyczna SUZUKI Muzyczny Zakątek w Oleśnicy oraz Wojciech Karasek i Aleksandra Konieczna.

10.11.2018 (sobota), godz. 16.00, Sala Widowiskowa BiFK, ul. Kochanowskiego 4, wstęp wolny.

Biesiada Patriotyczna na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Wydarzenia w niedzielę 11 listopada.
W niedzielę 11 listopada uroczystości oficjalne rozpoczną się o godz. 11.30 na Skwerze Kombatantów, gdzie złożone zostaną okolicznościowe wiązanki.
Następnie o godz. 12.30 w Bazylice Mniejszej pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty będzie miała miejsce msza w intencji Ojczyzny z udziałem orkiestry KWP Policji.

Po mszy, ok. godz. 13.40, w Rynku nastąpi ciąg dalszy oficjalnych uroczystości wg regulaminu wojskowego, z udziałem policyjnej orkiestry. 
Następnie na godz. 16.00 ponownie zapraszamy do Bazyliki pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy na widowisko artystyczne rozpisane na słowo, ruch i dźwięk pt. „TERAZ SŁOWO”. Narracja powstała w oparciu o fragmenty dzieła: „Rzecz o wolności słowa” Cypriana Kamila Norwida, pod kierownictwem Agnieszki Ostapowicz i muzyką Jana Surmy. Wysłuchamy Chóru Parafii NMP Matki Miłosierdzia Iunctus, Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku Canorus i Chóru PSM I st. im. Fryderyka Chopina.