Zapraszamy na Dolny Śląsk. Pierwszy odcinek poświęcimy Zamkowi Grodno znajdującemu się na tzw. Szlaku Zamków Piastowskich. Oleśnicę dzieli zaledwie 100 km od tego urokliwego miejsca. Ziemia wałbrzyska obfituje w urokliwe zakątki, łatwo tu też o spotkanie z historią. Co krok można tu się natknąć na zabytkowe obiekty sakralne i zabytki świeckie. Wśród nich perłę stanowią zamki i pałace, w tym nieliczne obiekty zachowane w dobrym stanie. Do tych ostatnich należy zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, w gminie Walim, górujący nad okolicą z góry Chojna.

Odwiedziny tego zamku to doskonały pomysł na rodzinne popołudnie. Zwiedzanie obiektu trwa około godziny, jednak trzeba się liczyć z koniecznością dłuższego spaceru z parkingu (ul. Główna - Kolejowa) na wzgórze Chojna, a przejście trasy od budynku bramnego po szczyt wieży może też wywołać zadyszkę u mniej wprawnych piechurów. 

Zamek czynny jest przez cały rok za wyjątkiem Niedzieli Wielkanocnej, 1 listopada i 24-25 grudnia. W okresie zimowym ostatnie wejście zwiedzających jest o godz. 16.00, a w dni świąteczne o 17.00. Natomiast od maja do września można go zwiedzać o godzinę dłużej. 
Po zamku oprowadza przewodnik, na życzenie grup można też zamówić nocne zwiedzanie warowni. Chętni na drugą wyprawę historyczną mogą kupić bilet łączony - do zamku i sztolni walimskich. Takie rozwiązanie się opłaca.
W listopadzie uruchomiono następne udogodnienie dla turystów:
- W tym miesiącu uruchomiliśmy na zamku nową usługę zwiedzania obiektu za pomocą audio-guide'ów, z dostępnym językiem polskim, angielskim, niemieckim i czeskim. Na trasie zwiedzania zamku pojawiło się 16 tablic, które stanowią rozszerzenie tej oferty, wszystkie w czterech językach. Do tego planujemy dodać jedną dużą tablicę - mówi Grzegorz Sanik z Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, które administruje zamkiem.


Wedle legend, początki Grodna sięgają roku 800., kiedy na wzgórzu miała powstać pierwsza czworoboczna wieża. Jego rozbudowę kontynuowali Piastowie, jednak pierwszy zapis o warowni pochodzi dopiero z 1315 roku. Zatem zabytek ten ma 700 lat potwierdzonej historii, a ponad dwanaście wieków legendarnej.

Zamek postawiony na litej skale ma wszystko to, co stereotypowo powinna posiadać średniowieczna warownia. Na zwiedzających czeka pięknie zdobiony budynek bramy wejściowej, portal renesansowy, sień zamkowa, a także sala tortur. W zamku zebrano też krzyże pokutne, można tu poznać tajemnicę lochu księżniczki Małgorzaty, a na dziedzińcu podziwiać zamkową studnię. 
 

Z zamkiem związane są lokalne legendy, m.in.
 pięknej Małgorzaty, która miała zepchnąć niechcianego kandydata na męża z dzisiejszej Krzyżnej Skały, a potem przez ojca, który wszystko widział, za karę zamurowana została w lochu głodowym zamku.

Trasa wiedzie turystów przez dziedziniec górny, wypełnione eksponatami salę rycerską, myśliwską oraz sale książęce. Na zwiedzających czekają też czasowe dodatkowe wystawy. Na sam koniec zwiedzania zamku Grodno można wejść na wieżę zamkową, z której rozciągają się przepiękne widoki na Góry Wałbrzyskie, Sowie i Dolinę Bystrzycy. Piękne widoki z wieży urzekają, a na pamiątkę wyprawy w zamkowym sklepiku można zakupić lokalne pamiątki.